Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa stacja benzynowa?
Stacje benzynowe należą do miejsc, w których możemy zatankować samochód i zatrzymać się na chwilę przerwy. Umożliwiają napełnienie zbiornika pojazdu wybranym paliwem, które jest niezbędne do poruszania się po drodze. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, kto kontroluje wspomniane miejsca i co jeszcze można tam zakupić.
Jak zbudowana jest stacja benzynowa?
Głównym zadaniem stacji benzynowej poza dostarczaniem wysokiej jakości paliwa, jest spełnianie pewnych norm bezpieczeństwa. Wszystkie stacje paliw w Polsce posiadają zbiorniki magazynujące substancje płynne, które są niebezpieczne i łatwopalne. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Paliwo dostarczane jest na stacje cysternami. Pojazdami kierują osoby do tego uprawnione, z odpowiednimi kwalifikacjami. Maksymalna pojemność wspomnianej cysterny wynosi prawie 50 tysięcy litrów paliwa, a jej opróżnianie trwa zaledwie 15 minut. Przelewanie go do zbiorników odbywa się za pomocą rur odpornych na korozję i wszelkie reakcje chemiczne.
Każda stacja benzynowa wyposażona jest w system monitorujący bezpieczeństwo. Jeśli dojdzie do wydobycia się trujących oparów lub do rozszczelnienia zbiornika, natychmiast pojawi się sygnał alarmujący. Wówczas pracownicy zmuszeni są niezwłocznie zareagować na zaistniałą sytuację.
Pod ziemią znajdują się zbiorniki wypełnione paliwem. Wyposażone są w specjalne filtry, których zadaniem jest oczyszczenie pompowanej substancji płynnej. Dystrybutor pełni jedynie funkcję wskazującą ilość zatankowanego paliwa oraz kwotę, którą należy zapłacić w kasie. Warto wspomnieć, że ceny paliw na stacjach uzależnione są od aktualnej sytuacji na rynku i ulegają ciągłej zmianie.
Co można kupić na stacji paliw?
Stacja paliw jest miejscem, w którym głównie napełnia się zbiornik substancją umożliwiającą jazdę samochodem. Jednak warto wspomnieć, że takie miejsce pełni również funkcję sklepu i odpoczynku w trakcie jazdy.
Wszystko dlatego, że z parkingu bardzo często korzystają kierowcy tirów i aut osobowych. Za drobną odpłatą lub za darmo, zatrzymują się na nim na kilka godzin, aby odpocząć. Stacje benzynowe oferują ciepłe posiłki i szereg innych udogodnień.
Przeważnie do własności stacji przynależy myjnia samochodowa, z której można skorzystać. Dodatkowo jest odkurzacz, który umożliwi dokładne wysprzątanie pojazdu w trakcie przerwy. W takim miejscu zakupisz niezbędne płyny do auta i podstawowe akcesoria.
Kto nadzoruje stacje paliw?
Wysoka jakość paliwa na stacjach powinna być normą, jednak często jest odwrotnie. Dlatego korzystaj ze sprawdzonych i godnych zaufania sieci paliwowych. Zdarzają się pewne nieprawidłowości, których warto unikać. Co jakiś czas niezbędne są kontrole, podczas których badane są parametry benzyny. Gdy okażą się złe – nałożona zostaje wysoka kara.
Kontrolerzy muszą powiadomić stację o planowanej wizycie. W Polsce ich funkcję pełni: Inspekcja Handlowa i Główny Urząd Miar. To właśnie do nich należy zgłosić wszelkie sytuacje świadczące o złej jakości paliwa lub niesprawnym systemie niebezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana