Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają mobilne hamownie drogowe?

Spis treści
- Czym są mobilne hamownie drogowe?
- Modyfikacja programu w jednostce sterującej silnika
- Obszerna diagnostyka przed modyfikacją
- Mobilność i precyzja pomiarów
Mobilne hamownie drogowe są doskonałym rozwiązaniem do pomiaru mocy i momentu obrotowego samochodów, a także kontrolowania kondycji silnika. Szczególnie niezastąpione są w warsztatach, które specjalizują się w chiptuningu pojazdów. Dzisiaj spróbujmy prześledzić, jak działają te urządzenia oraz jakie korzyści mogą przynieść ich użytkownikom.
Czym są mobilne hamownie drogowe?
Mobilne hamownie drogowe to specjalistyczne urządzenia służące do badania osiągów silników i układów przeniesienia napędu. W przeciwieństwie do stacjonarnych hamowni mogą być one łatwo transportowane w różne miejsca, co pozwala na szybkie i dokładne testowanie samochodów zarówno na terenie warsztatów, jak i na drogach. Urządzenia te wykorzystują zaawansowane technologie pomiarowe, które umożliwiają precyzyjne zdiagnozowanie każdego rodzaju samochodu.
Przeczytaj również: Jak prawidłowa zbieżność wpływa na samochód?
Modyfikacja programu w jednostce sterującej silnika
Mobilne hamownie drogowe powstały w celu monitorowania procesu tuningu elektronicznego, który polega na modyfikacji programu w urządzeniu elektronicznym ECU (Engine Control Unit) sterującym pracą silnika. Chodzi o to, aby zwiększyć moc silnika i poprawić przebieg charakterystyki jego momentu obrotowego. Mobilna hamownia drogowajet więc szybkim i łatwym dynamometrem drogowym do testowania osiągów pojazdu, który mierzy moc i moment obrotowy jednostek napędowych.
Obszerna diagnostyka przed modyfikacją
Przed przystąpieniem do modyfikacji programu w jednostce sterującej silnika, konieczne jest wykonanie obszernej diagnostyki danego auta na hamowni. Weryfikuje się kondycję silnika i poszczególnych podzespołów, takich jak turbo, wtryskiwacze czy DPF. Każdą modyfikację dostosowuje się pod indywidualną potrzebę klienta oraz kondycję samochodu. Koszty usługi są uzależnione od rodzaju sterownika silnika i poczynionych modyfikacji. Modyfikacjami jednostek napędowych i chiptuningiem skrzyń biegów zajmują się wyspecjalizowane warsztaty. Jednym z nich jest ProRace z Rzeszowa, który wykonuje indywidualne modyfikacje sterowników silnika oraz skrzyń biegów, a także usuwaniem AdBlue, ERG i DPF.
Mobilność i precyzja pomiarów
Hamownie drogowe funkcjonują dzięki specjalistycznym aplikacji zainstalowanym na urządzeniach mobilnych i są na tyle małe oraz kompaktowe, że można je mieć zawsze przy sobie oraz zamontować w samochodzie w zaledwie dwie minuty. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów mocy i momentu obrotowego poza warsztatem. Dokładność pomiarów mobilnej hamowni drogowej zapewnia wprowadzenie prawidłowej masy pojazdu oraz wymiarów opony. Urządzenie ma także zintegrowany moduł pogodowy, który umożliwia pomiar temperatury otoczenia oraz ciśnienia atmosferycznego. W efekcie można osiągnąć wyniki pomiarów z marginesem błędu mniejszym niż 1%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana