Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak łączyć przyczepę z samochodem?
Korzystanie z przyczep samochodowych to efektywny, a zarazem cieszący się ogromną popularnością sposób na zwiększenie możliwości przewozowych pojazdu, niezależnie od tego, czy używa się przyczepy uniwersalnej, czy specjalistycznej. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa auta, transportowanego ładunku oraz wszystkich użytkowników drogi, przyczepa musi być jednak właściwie połączona z holującym ją wozem.
Jakie rodzaje połączeń służą do holowania przyczep?
Przyczepy samochodowe są łączone z holującym je pojazdem za pośrednictwem zaczepów montowanych na końcu dyszla i sprzęganych ze znajdującym są na aucie specjalnym mocowaniem mającym postać haka zakończonego kulą. W przypadku samochodów osobowych jest to kula o średnicy 50 mm określana też jako K50. Na dyszlu przyczepy znajduje się zaczep mający postać czaszy nakładanej od góry na kulę. Pozwala to na dobre przenoszenie nacisku pionowego wynikającego z masy przyczepy i wiezionego ładunku, a także sił działających poziomo i pojawiających się w czasie holowania. Ponieważ przy pokonywaniu nierówności czasza mogłaby zsunąć się z haka, jest ona unieruchamiana, zapadką blokującą. Przy odłączaniu przyczepy musi ona być ręcznie zwolniona. Ponieważ w przyczepie znajdują się światła połączone z zasilającą je instalacją elektryczną auta holującego, producenci przyczep samochodowych montują w nich specjalne wtyczki z kablem. Występują one z reguły w wersjach 7-pinowych przy przyczepach transportowych albo 13-pinowych, gdy chodzi o większe lawety lub ciężkie przyczepy kempingowe.
W jaki sposób podpinać przyczepę?
Podłączenie przyczepy do samochodu powinno odbywać się na płaskiej i stabilnej powierzchni. W przypadku przyczep o większej masie w poziomym ustawieniu dyszla pomaga kółko podporowe. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest podczepienie stalowej linki zabezpieczającej. Następnie umieszcza się czaszę zaczepu na haku holowniczym, po czym opuszcza się ją tak, by usłyszeć charakterystyczne kliknięcie świadczące o zablokowaniu się zapadki. Potwierdzeniem jej zadziałania jest specjalny znacznik znajdujący się na zaczepie. Następnym krokiem będzie sprawdzenie połączenia i podniesienie kółka podporowego. Do gniazda przy haku należy podpiąć wtyczkę i sprawdzić, czy oświetlenie działa poprawnie. Firma Boro jest sprawdzonym producentem przyczep samochodowych, oferując m.in. przyczepy transportowe, lawety oraz przyczepki do przewozu zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana