Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki gaz jest stosowany do zasilania wózków widłowych?
W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, zajmujących się spedycją lub logistyką, a także prowadzącym działalność handlową niezbędne są urządzenia transportu bliskiego, pozwalające na swobodne i szybkie przemieszczanie ładunków. Rozwiązaniem, które cieszy się popularnością, jest używanie różnego typu widlaków. Zależnie od sytuacji stosuje się w nich rozmaite systemy napędowe, przy eksploatacji potrzebne będą więc rozmaite paliwa.
Co trzeba wiedzieć o zasilaniu wózków widłowych?
Wózki widłowe to urządzenia, które są niezbędne do obsługi ładunków spaletyzowanych, a po zastosowaniu dodatkowego osprzętu mogą być używane także do innych zadań transportowych bądź prac pomocniczych. Ich system odpowiedzialny za podnoszenie i pozycjonowanie wożonych palet bazuje na układzie hydraulicznym, podobnie jak mechanizm jezdny. Do zasilania zamontowanej pompy wytwarzającej potrzebne ciśnienie oraz wymuszającej przepływ czynnika hydraulicznego stosowane są jednak silniki elektryczne lub spalinowe. W przypadku napędu elektrycznego urządzenie poruszają się cicho i mogą być bez przeszkód eksploatowane w pomieszczeniach zamkniętych. Przy użyciu silnika wysokoprężnego może bez przeszkód używać wózka na zewnątrz i pokonywać nawet znaczne odległości, nie da się jednak pracować wewnątrz hali. Rozwiązaniem łączącym te charakterystyki, a więc sprawdzającym się zarówno w wentylowanych pomieszczeniach, jak i poza nimi są pojazdy zasilane LPG. Gaz do wózków widłowych jest ekologiczny, dość tani i wydajny.
Co trzeba wiedzieć o zasilaniu wózków widłowych gazem?
LPG używane w silnikach wózków widłowych to mieszanka propanu i butanu łączonych w proporcjach 2:8 latem oraz 4:6 zimą, co jest niezbędne z uwagi na konieczność zapewnienia wystarczającej prężności par. Tworzenie takiej kompozycji wynika z charakterystyki obu gazów, gdyż propan będzie zdecydowanie bardziej kaloryczny, lecz zarazem okaże się droższy. Gaz do wózków jest dostarczany w 11-kilogramowych butlach. Ponieważ są montowane w pozycji „leżącej”, instaluje się w nich specjalne syfony pozwalające na wykorzystanie całości paliwa znajdującego się tuż przy bocznej ściance. Co ważne, spalanie gazu LPG nie powoduje generowania tak szkodliwych spalin, jak używanie oleju napędowego czy benzyny, nie ma więc przeszkód, by wózki takie były użytkowane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Firma Bar-Gaz będąca dostawcą propan oraz propan-butan do celów grzewczych i przemysłowych oferuje także gaz do wózków oraz innych zastosowań, dostępny w butlach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana