Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie przyczepy wolno ciągnąć za samochodem osobowym?

Spis treści
- Czym są przyczepy lekkie i jakie uprawnienia należy mieć do ich prowadzenia?
- Przyczepy ciężkie: charakterystyka i uprawnienie potrzebne do ich prowadzenia
- Przyczepy ciężkie powyżej 3500 kg
Z przyczep samochodowych korzysta się wówczas, gdy mamy do przewiezienia ładunek, którego nie da się dostarczyć za pomocą auta osobowego ze względu na jego masę lub rozmiary. Przyczepy sprawdzają się podczas przewozu większych ładunków, przeprowadzek czy wyjazdów na wakacje. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie przyczepy można ciągnąć za swoim samochodem osobowym.
Czym są przyczepy lekkie i jakie uprawnienia należy mieć do ich prowadzenia?
Przyczepy samochodowe można podzielić na kilka kategorii, które mają wpływ na to, za jakim typem pojazdów mogą być one holowane i przy użyciu jakiej kategorii prawa jazdy. Najważniejszym z nich jest masa całkowita pojazdu (DMC), która określa maksymalną masę przyczepy wraz z jej ładunkami. Wyróżniamy między innymi przyczepy lekkie do 750 kg, które mogą mieć jedną lub dwie osi. Przyczepy lekkie jednoosiowe i dwuosiowe do 750 kupisz lub wypożyczysz u dostawcy Przyczepy Bold.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć załadunek na platformie samochodowej?
Przyczepy lekkie można ciągnąć praktycznie za każdym samochodem osobowym, pod warunkiem że masa całkowita pojazdu nie przekroczy masy własnej pojazdu ciągnącego. Co istotne, do prowadzenia tych przyczep wystarczy prawo jazdy kat. B, lecz pod warunkiem, że cały zestaw składający się także z samochodu nie przekracza 4250 kg. W takich przyczepach nie musi też znajdować się hamulec najazdowy.
Przyczepy ciężkie: charakterystyka i uprawnienie potrzebne do ich prowadzenia
Drugim rodzajem są przyczepy o masie całkowitej od 750 do 3500 kg nazywane również przyczepkami samochodowymi ciężkimi. Są one wyposażane w hamulce najazdowe, zwykle mają więcej niż jedną oś i służą do przewożenia cięższych ładunków. By je ciągnąć przeważnie konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E, choć od tej reguły istnieje wyjątek. Jeżeli bowiem masa całkowita auta z przyczepą ciężką nie przekracza 3,5 tony, to kierowcy w zupełności wystarczą zwykłe uprawnienia. Podobnie jak w przypadku przyczep lekkich do 750 kg, masa takiej przyczepy nie może też być wyższa od masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Przyczepy ciężkie powyżej 3500 kg
Trzecia kategoria obejmuje przyczepy ciężkie o masie całkowitej powyżej 3500 kg. Do prowadzenia takiej przyczepy wymagane jest specjalne prawo jazdy oraz w niektórych przypadkach dodatkowe uprawnienia, np. kategorii C+E. Jednak nie każdy samochód osobowy może ciągnąć takie przyczepy ze względu na swoją maksymalną dopuszczalną masę całkowitą oraz moc silnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana