Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega wulkanizacja?

Dobre i sprawne opony są podstawowym elementem gwarantującym bezpieczeństwo na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać je kontroli oraz wymianie po upływie określonego czasu. W innym wypadku mogą stanowić zagrożenie na jezdni. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, czym jest wulkanizacja i kto ją zapoczątkował.
Co to jest wulkanizacja?
Pierwsze koło zostało wynalezione ponad 5 tysięcy lat temu i sięga czasu Egipcjan. Na przestrzeni lat uległo sporej modyfikacji i znacznie je polepszono. Jednak to dopiero 200 lat temu nastąpił przełom. Wynaleziono oponę pneumatyczną, która po dzień dzisiejszy używana jest w pojazdach. Jej odkrycie doprowadziło do rozwoju przemysłu gumowego, a co za tym idzie – wulkanizacji.
Przeczytaj również: Uszkodzona opona - kiedy jeszcze nadaje się do naprawy?
Dzisiejsza różnorodność i łatwa dostępność opon sprawiła, że możemy je dopasować względem:
typu samochodu,
nawierzchni,
pory roku,
stylu jazdy.
Każdy kierowca zobowiązany jest do regularnych przeglądów, aby zweryfikować stan gumy. W momencie, kiedy jest uszkodzona, może doprowadzić do tragedii na drodze. Liczy się wysoki bieżnik, który odpowiada za przyczepność kół podczas złych warunków atmosferycznych (śnieg, błoto, deszcz). Gdy wspomniany bieżnik spadnie – należy wymienić opony.
Przeczytaj również: W jaki sposób profesjonalna diagnostyka wpływa na jakość usług wulkanizacyjnych?
Samo pojęcie wulkanizacji również ewoluowało na przestrzeni lat. Kiedyś kojarzono go z procesem sieciowania kauczuku, dziś również z naprawą oraz bieżnikowaniem opon. Aktualnie możemy wyróżnić dwie metody:
wulkanizacja na zimno – polega na zastosowaniu odpowiednio dobranego wypełniacza chemicznego. Umieszcza się go w uszkodzeniu ogumienia i uzupełnia nim przerwany obszar, łącząc go i uszczelniając.
wulkanizacja na ciepło – polega na odtworzeniu elementu brakującego gumy za pomocą podgrzania. Wykorzystuje się do tego specjalną mieszankę składników.
Zdarza się, że poruszając się po drodze, złapiemy gumę. Wystarczy, że najedziemy na ostry przedmiot. Wówczas z pomocą przychodzi mobilna wulkanizacja. To szybki serwis naprawczy, który w krótkim czasie zjawi się na miejscu i pomoże zaradzić usterce.
Jeśli planujesz zwyczajną wymianę opon lub ich przegląd techniczny – umów się do pobliskiego warsztatu wulkanizacyjnego. Tutaj nie będzie konieczne wezwanie wspomnianego mobilnego serwisu.
Podsumowując, wulkanizacja ma za zadanie usprawnić pojazd technicznie. Usługi opierają się na wyważaniu kół, ich naprawie i wymianie opon. Wszystko po to, aby zapewnić dobrą przyczepność ogumienia do nawierzchni drogi i w efekcie zagwarantować bezpieczną jazdę.
Jakie urządzenia wykorzystuje się podczas wulkanizacji?
Cały proces związany z wulkanizacją nie obejdzie się bez odpowiednich narzędzi oraz innowacyjnych urządzeń. Niezbędne w warsztacie będą:
wysokiej jakości klucze do kół,
kompresory powietrza,
narzędzia pneumatyczne,
sprężarki,
podnośniki samochodowe.
Ważne, aby wyposażenie wulkanizacji było regularnie wymieniane. Przestarzałe urządzenia mogą skutkować niepoprawną wymianą opon. Dlatego wybieraj warsztaty godne zaufania, gdzie maszyny do wulkanizacji należą do nowych i sprawnych technicznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana